Tullibardine 2013 Single Malt 8 YO Cask Strength Duncan Taylor – Octave Range

Apértif
Apértif
Sällskapsdryck
Sällskapsdryck

Tullibardine Distillery finner du på östkusten i orten Blackford, mellan Sterling och Perth. Själva platsen har sedan 1488 varit en ställe för tillverkning av alkoholhaltig dryck men då var det öl som gällde. 1947 köptes bryggeriet upp av en man från Wales som gjorde om det till ett destilleri. Mellan 1994 och 2003 skedde ingen destillering men efter åter- starten har man satsat rejält. Nya pannor och mäskkar har installerats och man har idag en kapacitet på 2 miljoner liter Whiskyn är tappad av det oberoende företaget Duncan Taylor Scotch Whisky Ltd. The Octave Range består av premiumwhisky från några av Skottlands mest ikoniska destillerier. Det som gör den här serien unik är finishen på så kallade Octave Casks. En Octave motsvarar ungefär en åttondels butt (en butt = 475-500 liter) och ger cirka 80 flaskor dyrbar whisky. De stora faten – sherryfat för den här serien – slås helt enkelt isär och binds om till ett antal mindre fat. Anledningen till detta? Whiskyn utvecklas snabbare och får mer kontakt med trä i ett mindre fat!

Om leverantören

Duncan Taylor Scotch Whisky Ltd
Duncan Taylor Scotch Whisky Limited är en så kallad independent bottler, som specialiserat sig på att köpa in whisky av hög kvalitet från olika skotska destillerier. Företaget grundades i Glasgow år 1938 och har idag en av de största privata samlingarna av whiskyfat med skotsk, lagrad single malt och single grain. I Huntly, Speyside, finns Duncan Taylors egen anläggning för fatlagring, tappning och tunnbindning. Verksamheten ägs sedan 2002 av skotten Euan Shand.

Inspirationslänkar

Privatimport

Mer information om hur Granqvist kan hjälpa dig med privatimport, via Systembolaget.

Kontakta oss

Granqvist Beverage House AB
Tel 0502-148 88
info@granqvistbev.se

Tipsa en vän

Skriv ut

Dela

Sötma: 6
Sötma
Fyllighet: 6
Fyllighet
Rökighet: 1
Rökighet
Systembolags nr: 55432
Produkt: Whisky
Malt, Single Malt
Sortiment: Beställningssortiment
Sista försälj. dag: 2022-12-22
Förpackning: Flaska
Förslutning: Naturkork
Volym: 700
Årgång: 2013
Ålder: 8
Producent: Duncan Taylor Scotch Whisky Ltd
Tullibardine
Land: Storbritannien
Område: Skottland
Distrikt: Highlands
Alkoholhalt: 53,7 vol%
Dricktemperatur: 20 °C
Färg: Gulbrun.
Doft: Lätt, doftrik och med inslag av frukt
Smak: Mjuk, mild och fruktig med en något torr finish
Framställning: Traditionell metod i små kopparpannor med lökformad modell för återrinningen vilket ger en lättare sprit. Mycket stor mäsktunna i stål.
Passar bra till: Aperitif, digestif, cigarrer, mörk choklad.
Systembolaget: 998.00 SEK