AT

Netzl Grüner Veltliner Carnuntum Organic

Fläskkött
Fläskkött
Fisk
Fisk
Skaldjur
Skaldjur
Fågel, småvilt
Fågel, småvilt
Apértif
Apértif
Sällskapsdryck
Sällskapsdryck
Bufférätter
Bufférätter

Ett mycket krispigt och uppfriskande vitt vin som passar utmärkt till vår- och sommarsäsongens lätta rätter. Alla de druvtypiska smakerna hos Grüner Veltliner, som äpple och limezest, finns där. Tack vare klimatförhållandena i Carnuntum, är syran i vinet alltid välbalanserad. Weingut Netzl, med Christina Artner-Netzl som vinmakare, har lång erfarenhet av att producera viner av druvan Grüner Veltliner. Deras vingårdar är mycket gamla och de har mångårig tradition av ekologisk produktion.

Om leverantören

Weingut Franz & Christine Netzl
I sex generationer har vin varit en del av familjen Netzls liv. Idag drivs firman i österrikiska byn Göttlesbrunn av Franz och Christine Netzl. Druvorna växer på Arbesthals rullande bergssluttningar, i distriktet Carnuntum. Inte långt från odlingarna rinner floden Donau. Varma vindar från öst leder till hög mognadsgrad och svala vindar från norr (speciellt nattetid) bidrar till friskhet, fruktighet och kryddighet. En unik kombination för Netzls karaktäristiska viner. Producenten är medlem av Österreichische Traditionsweingüter (sammanslutningen för traditionella österrikiska vinerier). Deras mål är därför att arbeta utifrån varje individuell vingårds unika egenskaper och lyfta fram dessa i vinerna.

Inspirationslänkar

Privatimport

Mer information om hur Granqvist kan hjälpa dig med privatimport, via Systembolaget.

Kontakta oss

Granqvist Beverage House AB
Tel 0502-148 88
info@granqvistbev.se

Tipsa en vän

Skriv ut

Dela

Sötma: 1
Sötma
Fyllighet: 3
Fyllighet
Fruktsyra: 6
Fruktsyra
Systembolags nr: 78525
Produkt: Vitt vin
Torrt, Friskt & Fruktigt
Sortiment: Beställningssortiment
Lanseringsdag: 2025-05-26
Förpackning: Helflaska
Förslutning: Skruvkork
Ekologiskt: Ja
Volym: 750
Årgång: 2024
Producent: Weingut Franz & Christine Netzl
Land: Österrike
Område: Carnuntum
Distrikt: Alla
Syra: 6 g/l
Restsocker: 1,5 g/l
Alkoholhalt: 13,5 vol%
Dricktemperatur: 6 °C
Druva: Grüner Veltliner (100%)
Färg: Klargul med gröna reflexer
Doft: Gröna äpplen, inslag av limezest och hö
Smak: Saftiga äpplen, fin munkänsla. Friskt avslut med pepprig kryddighet
Jordmån: Grusig lössjord
Framställning: Druvorna skördas helt och hållet för hand. Klasarna pressas utan krossning. Ingen maceration. 48 timmar sedimentation. Naturlig jäsning i rostfria ståltankar - 8 veckor på full jäst och därefter 8 veckor på jästfällningen. Buteljering i mars 2025.
Passar bra till: Skaldjur, fisk, risotto, stekt kyckling, schnitzel, sallad, gröna grönsaker.
Systembolaget: 159.00 SEK